• אלי נבו

תכנון ובנייה של מלכודת זבובים אלקטרונית

עודכן: 4 בספט׳ 2021


זבוב הפירות הים תיכוני (נקרא גם זבוב הים התיכון) הוא מין פולש התוקף פירות כגון הדרים, תפוח, אגס, רימון, אפרסק, שזיף ועוד, על אף שמו, מקורו של הזבוב הוא במערב אפריקה.

עקב הנזק הרב שגורם זבוב הפירות נעשו ניסיונות מוצלחים להכחידו בארצות הברית, אוסטרליה, ניו זילנד ועוד, גם בארץ מתמודדים עם פלישת המין ונעשים ניסיונות רבים להדברתו.

ישנה חשיבות רבה להדברת זבוב זה, מכיוון שהזבוב נחשב למזיק הסגר, כלומר יש צורך לבדוק כל משלוח של פירות המיוצא לחו"ל להימצאות מזיק זה, דבר הגורם לעלות כספית גבוהה.

כחלק ממאמצי משרד החקלאות לפתור את נושא הדברת מזיק זה, מפותחת במכון וולקני מערכת לניטור הזבובים. מהנדסי מכון וולקני תכננו תוכנה לעיבוד תמונה המנתחת תמונה של מלכודת דביקה כל כמה שעות, ו"סופרת" כמה זבובים מהסוג הזה נלכדו במהלך זמן נתון במלכודת.

בתוך המלכודת עצמה יושבת מערכת מבוססת raspberry pi עם סוללה הנטענת מלוח סולארי. כמה פעמים ביום המחשב נדלק, מצלם תמונה, ושולח אותה באמצעות רכיב סלולרי למחשב מרוחק.


המחשב המרוחק מבצע בתמונה עיבוד על מנת למצוא את כמות הזבובים ולהבדיל בין הסוגים השונים של הזבובים שנלכדו באותה תמונה. בצורה זו, העיבוד נעשה במחשב מרוחק, וכך נחסך זמן עיבוד וצריכת חשמל במחשב שנמצא בתוך המלכודת, וזאת על מנת לייצר מלכודת קטנה ככל הניתן שיכולה להימצא בשטח לזמנים ארוכים מאוד ללא בהתקנת תשתיות או צורך בתחזוקה, טעינה, או החלפת סוללות.

טריקסל הנדסה נתבקשה על ידי מכון וולקני לתכנן את המלכודת עצמה, תוך ניסיון למזער אותה ככל הניתן, ולאפשר התקנת של כל רכיבי האלקטרוניקה שסופקה על ידי מכון וולקני כך שלא תפריע למהלך התקין של לכידת הזבובים.

לאחר תכנון כל הרכיבים המכאניים ומעטפת המלכודת היא הודפסה באמצעות מדפסת תלת מימד, שני דורות של מלכודות תוכננו וייוצרו ע"י טריקסל הנדסה, המלכודת עצמה נבדקה בשטח והוכחה כיעילה בלכידת זבובים.

32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול